Sanal Gerçekliğe Oyun Geliştiriyoruz

Tekrardan Merhabalar,

Bu Konuda Pek Türkçe Kaynak Olmadığı İçin Sizi Bu Konuda Aydınlatmak İsterim. Öncelikle Sanal Gerçeklik Gözlüğü Olarak Ben Oculus Rift Üzerinden Anlatacağım. Oculus Rift Destekleyen PC Minimum Fiyatı “4000 TL”. Baştan Söyliyeyim Dedim :).

Şimdi Konuya Geçelim. Unity’ i Bilgisayar’ ınızda Kurlulu Varsayıyorum. Kurulu Değilse Şuradaki Yazımdan Nasıl Kurulacağı Hakkında Bilgi Edinebilirsiniz. Sonrasında Aşağıda Gerekli İndirilecek Dosyaları Paylaşacağım;

  1. Oculus Runtime = Buradan Oculus İçin  Gerekli Olacak Setup Dosyasını İndiriyoruz.
  2. Unity 5 VR Dokümantasyon = Unity’ nin VR İle İlgili Olan Dokümantasyonu.
  3. Oculus Utils = Oculus Tüm Setup Dosyaları.
  4. Oculus Rift Documentation = Bize Lazım Olabilecek Kaynaklardan Olan Oculus Dokümantasyonu.

İlk Olarak Oculus Runtime’ ı Kuruyoruz. Kurulumu Gayet Basittir. Setup Dosyası Olduğu İçin “Next, next, next” Diyerek Kurabilirsiniz.

Oculus Runtime Kurulduktan Sonra Görev Çubuğunda Sağ Alt Köşede Oculus Simgesi Çıkması Gerekiyor. Simgeye Tıklıyoruz. Ve Karşımıza Bir Pencere Açılacak Burada Bazı Ayarlar Yapmamız Gerekiyor: Pencerenin Ortasında User Adında Bir Bölme Var Orda + İşareti Olması Gerekiyor O Simgeye Tıklıyoruz Ve Yeni Kullanıcı Ekliyoruz. Kullanıcı Adınızı Ekledikten Sonra OK Diyorsunuz.

Ana Pencereye Döndüğümüzde Sağ Alt Köşede Advanced Butonuna Tıklıyoruz. Burada Horizontal Vertical Değerleri Var Bunları Test Ederek Kendinize Göre Ayarlayabilirsiniz.Sonrasında OK Diyip Çıkabilirsiniz.

Ana Menüye Tekrar Döndüğümüzde Metric Kutucuğunun Yanında Bir Değer Var Burayı (5’6.1″) Yapabilirsiniz.Ayarları Kendinize Göre Ayarladıktan Sonra Ana Menüde Sol Alt Köşede Show Demo Scene Butonu Var Oraya Tıklarsanız Yaptığınız Değişiklikleri Görüntüleyebilirsiniz. Oculus Editöründe Yapacaklarımız Bu Kadar.

Şimdi Unity’ e Geçelim, Yeni Proje Oluşturalım ve Sahnemize İstediğimiz Şeyleri Ekleyelim. Daha Sonrasında Yukarıdan ” Edit/Project Settings/Player “ Sekmesine Gidiyoruz. Burada Sağda ” Other Settings/Virtual Reality Supported “ Kutusunu Aktif Yapıyoruz.

Evet Arkadaşlar Bu Yazımda Buraya Kadar. Bu Yazı Sayesinde Sizde Artık Sanal Gerçeklik Projeleri Geliştirebileceksiniz. Bir Daha ki Yazımda Görüşmek Üzere Hoşçakalın.. 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s